Mistrzostwa Szkół Podstawowych

Mistrzostwa Szkół Podstawowych Miasta Święto

Mistrzostwa Szkół Podstawowych Miasta Świętochłowice w Szachach odbywały się 3 lutego 2016 roku w pawilonie OSiR „Skałka”. W zawodach uczestniczyły 3- osobowe reprezentacje dziewcząt i chłopców z sześciu świętochłowickich szkół, lecz do klasyfikacji końcowej zaliczane były tylko wyniki dwóch najlepiej punktujących osób wchodzących w skład poszczególnych ekip.

Rozgrywki prowadzone w obydwu grupach systemem szwajcarskim siedmiorundowym tempem gry P 15 nadzorowali sędziowie; Damian Kuchna sędzia główny oraz Jerzy Plichta – sędzia rundowy.

W kategorii dziewcząt od początku do samego końca prowadziły Maja Bryłka i Alicja Skowronek ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Zawodniczki te zdobyły maksymalną ilość 14 punktów i z wielką przewagą wyprzedziły reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 4 (9 pkt.) i Szkoły Podstawowej Nr 2 (8 pkt.).

A oto jak przedstawiała się klasyfikacja końcowa tejże kategorii:

I. Szkoła Podstawowa Nr 1 – 14 pkt.
Maja Bryłka – 7 pkt. i Alicja Skowronek – 7 pkt.

II. Szkoła Podstawowa Nr 4 – 9 pkt.
Wiktoria Stanik – 5 pkt. i Nadia Grzymek – 4 pkt.

III. Szkoła Podstawowa Nr 2 – 8 pkt.
Magdalena Skubacz – 4 pkt. i Edyta Goły – 4 pkt.

IV. Szkoła Podstawowa Nr 8 – 7 pkt.

V. Szkoła Podstawowa Nr 3 – 6,5 pkt.

VI. Szkoła Podstawowa Nr 19 – 1,5 pkt.

W grupie chłopców walka o miejsca na podium pomiędzy 5 reprezentacjami trwała przez całe rozgrywki, a o kolejności na podium zadecydowała dopiero 7 runda. Klasyfikacja końcowa chłopców przedstawiała się następująco:

I. Szkoła Podstawowa Nr 2 – 10 pkt.
Jakub Mitka – 6 pkt. i Daniel Kuźnik – 4 pkt.

II. Szkoła Podstawowa Nr 1 – 9,5 pkt.
Dawid Kwapuliński – 5,5 pkt. i Szymon Sawicki – 4 pkt.

III. Szkoła Podstawowa Nr 3 – 9 pkt.
Mateusz Ociepka – 5 pkt. i Jakub Bachorek – 4 pkt.

IV. Szkoła Podstawowa 8 – 9 pkt.

V. Szkoła Podstawowa Nr 4 – 7,5 pkt.

VI. Szkoła Podstawowa Nr 19 – 1 pkt.

W rozgrywkach nie uczestniczyły reprezentacje Szkoły Podstawowej Nr 17.

Na zakończenie całych rozgrywek trzy najlepsze reprezentacje wśród dziewcząt i chłopców otrzymały z rąk Pani Barbary Bolik ze Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz Pana Tomasza Sikorskiego – Dyrektora OSiR „Skałka” puchary i pamiątkowe dyplomy. Powyższe zespoły wywalczyły tym samym przepustki do Rejonowych Zawodów Szachowych, które odbędą się w marcu.

Organizatorami całej imprezy byli Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka”, Szkolne Koło Szachowe JEDYNKA Świętochłowice i Szkoła Podstawowa Nr 3 w Świętochłowicach.