To już było

Historia Zajęć szachowych
w Szkole Podstawowej nr 1
w Świętochłowicach

Zajęcia szachowe w Szkole Podstawowej nr 1 zaczęły się odbywać po feriach w lutym 2011 Roku. Pani Bogumiła Jendrzejewska wraz z Radą Rodziców zaprosiła instruktora szachowego Damiana Kuchnę na spotkanie, w którym omówione zostały zasady działania kółka.

Następnie po spotkaniu z zainteresowanymi dziećmi i ich rodzicami rozpoczęły się zajęcia w trzech ustalonych terminach. W grupie pilotażowej składającej się z 60 dzieci wyodrębniono trzy 20-osobowe zespoły. Drugie półrocze roku szkolnego 2010/2011, to przede wszystkim nauka podstawowych zasad gry i poruszania się figurami.

W Roku szkolnym 2011/2012 zajęcia rozwinęły się do podstawowych uderzeń taktycznych, przy czym ilość uczestników spadła do 46 osób.

Uczestnicy zajęć pierwszy raz mieli okazję zagrać w Mistrzostwach Szkoły dnia 29 listopada 2011 roku i już w pierwszym swoim występie pokazali klasę. W grupie dziewcząt (10 zawodniczek) czwarte miejsce zajęła Julia Plichta (4 pkt.) Z klasy IVb, piąte Dominika Kania (3,5 pkt.) Z klasy Ig.

Zdjęcie 1

W grupie chłopców bardzo dobrze zaprezentował się Kamil Karch (5,5 pkt.) Z klasy Vd, który zdobył drugie miejsce, Daniel Śmietana (5 pkt.) Z klasy Vd – zdobywca trzeciego miejsca oraz Mateusz Miśtak (4 pkt) z klasy IVb z miejsca piątego na 21 zawodników.

Następnym etapem były Szachowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych Miasta Świętochłowice, które odbyły się dnia 15 grudnia na „Skałce”. W tych rozgrywkach nasze szachistki musiały jednak uznać wyższość starszych dziewcząt i zajęły odległe miejsca Julia Plichta (4 pkt.) – 11 miejsce i Dominika Kania (3,5 pkt.) – 14 miejsce na 25 zawodniczek.

Na zawody rejonowe dziewczęta z „Jedynki” jednak awansowały z powodu zajęcia trzeciego miejsca przez ich starsze koleżanki. W kategorii chłopców sporą niespodziankę zrobił Kamil Karch (5 pkt.), który indywidualnie zajął trzecie miejsce na 36 zawodników i walnie przyczynił się do awansu – również z trzeciego miejsca – naszej drużyny do zawodów rejonowych.

Warto wspomnieć, iż w okresie ferii zimowych uczestniczki naszych zajęć z powodzeniem startowały w cyklu Grand Prix Świętochłowic 2012 w szachach. Po czterech turniejach cyklu w kategorii dziewcząt do lat 13 zwyciężyła Julia Plichta, drugie miejsc zdobyła Angelika Auguścik z klasy IVb, trzecie miejsce zajęła Magdalena Nowak z klasy Ie. Dziewczęta na podium otrzymały pamiątkowe dyplomy i medale oraz nagrody rzeczowe.

Zdjęcie 2

Szachowe Zawody Rejonowe także miały miejsce na OSiR „Skałka” i pokazały dominację szkół z Chorzowa. Zawody rejonowe odbyły sie 27 marca. Nasza „Jedynka” wśród dziewcząt zajęła 8 miejsce na 8 szkół, wśród chłopców zajęliśmy 6 miejsce na 7 startujących szkół.

Ostatnimi liczącymi się zawodami tego roku szkolnego był Turniej Mistrzów Szachowych 2012, który odbył się na „Skałce” 24 maja 2012 roku i zgromadził elitarną grupę szachistek i szachistów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tutaj dobrze zaprezentowała się Julia Plichta (4 pkt.) – 5 miejsce na 10 startujących dziewcząt oraz Kamil Karch (4pkt.) – 4 miejsce na 14 chłopców. Rok zakończyliśmy z dobrymi prognozami na przyszłość.

Rok szkolny 2012/2013, to przede wszystkim programowa kontynuacja uderzeń taktycznych, poznawanie otwarć i wyszukiwanie prostych pułapek debiutowych. W zajęciach uczestniczy 31 osób.

Rok szachowy zaś rozpoczęliśmy od I Mistrzostw Szkoły Podstawowej nr 1 o Puchar Rady Rodziców, jakie odbyły się dnia 12 grudnia 2012 roku w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej w Świętochłowicach. W zawodach wzięła udział rekordowa ilość uczestników, bo aż 39 (29 chłopców i 10 dziewcząt). Wsparcie Rady Rodziców miało wpływ na lepszą oprawę i piękne trofea, które mogli otrzymać uczestnicy zawodów.
W roli przedstawiciela Rady i ]wielkiego miłośnika szachów wystąpił Jerzy Plichta – Z-ca Przewodniczącego Rady Rodziców, który wraz z Łukaszem Iwanem – nauczycielem wychowania-fizycznego oraz Damianem Kuchną – sędzią zawodów przygotowali tę imprezę.

Turniej już od samego początku zapowiadał się sensacyjnie, bo z rundy na rundę zawodnicy naszego kółka walczyli na coraz wyższych szachownicach, by na końcu rozgrywek zameldować się na wysokich miejscach w klasyfikacji końcowej. I tak w kategorii dziewcząt triumfowała Angelika Auguścik z klasy Vb z 7 pkt. na 7 rund, Druga była Julia Plichta (5,5 pkt.) z klasy Vb, czwarta Katarzyna Janaszke (4,5 pkt.) z klasy Va. Zwycięstwo Angeliki było bezdyskusyjne i był to jej pierwszy, tak dobry występ w tego typu zawodach.
W kategorii chłopców zwyciężył Kamil Karch (6,5 pkt.) z klasy VId, drugi był Dawid Kwapuliński (6 pkt.) z klasy IId, Trzeci Bartosz Zorzycki (5 pkt.) z klasy IIe, Piąty Aleksander Mazurek (5 pkt.) z klasy Vb . Progres Kamila można było przewidzieć, lecz wspaniałe wyniki pozostałych cieszą jeszcze bardziej.

Zdjęcie 3

Kolejnymi zawodami były Mistrzostwa Szkół Podstawowych Miasta Świętochłowice w szachach, jakie odbyły się 9 stycznia 2013 roku w pawilonie OSiR-u. W zawodach wyśmienicie zaprezentowały się Julia Plichta (5,5 pkt.), która zajęła w generalce drugie miejsce i Angelika Auguścik (5 pkt.), zdobywczyni trzeciego miejsca wśród 19 dziewcząt. Tym samym z zdobyczą 10,5 pkt. nasze dziewczęta weszły do zawodów rejonowych z pierwszego miejsca bez najmniejszych problemów. W kategorii chłopców nie było już tak różowo, choć miejsce trzecie Kamila Karcha (5 pkt.) na 35 zawodników, pozwoliło reprezentacji „Jedynki” na kolejny awans do zawodów rejonowych z miejsca trzeciego w klasyfikacji generalnej. Kamil tym samym obronił swą pozycję sprzed roku w rankingu miejskim.

Następnymi zawodami, w których startowali nasi podopieczni był Turniej Szachowy IX Złoty Talent. Zawody odbywające się w dniach 11-15 lutego 2013 roku w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej w Świętochłowicach zorganizowane dla osób pozostających w czasie ferii zimowych w domu pozwoliły znów pokazać waleczność naszej młodzieży. W kategorii młodszej pierwsze duże zwycięstwo odniósł Jakub Mitka z klasy IIb Szkoły Podstawowej nr 2, Drugie miejsce zajął Dawid Kwapuliński. Jakub wypełnił w tym turnieju normę na V kategorię. Chłopcy z rąk organizatorów odebrali pamiątkowe medale i dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

W drugim tygodniu ferii w dniach 18-21 lutego 2013 roku mieliśmy jeszcze II Grand Prix Świętochłowic w szachach, też odbywające się w świetlicy SM. Tutaj po czterech turniejach bardzo dobrze zaprezentowali się: Dawid Kwapuliński zajmując w klasyfikacji generalnej grupy młodszej drugie miejsce oraz Julia Plichta z miejsca trzeciego. Dla wyżej wymienionych organizatorzy przygotowali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Tradycyjnie następnym etapem imprez szkolnych były Rejonowe Zawody Szachowe, które tym razem odbywały się 25 marca 2013 roku w Domu Kultury „Chemik” w Siemianowicach Śl. W zawodach dzięki dużej walce i zaangażowaniu naszych dziewcząt otarliśmy się o udział w zawodach wojewódzkich.

Zdjęcie 4

Świetny turniej znowu rozegrała Julia Plichta, która z dorobkiem 6 pkt. zdobyła drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej dziewcząt. Postawa Angeliki Auguścik (3,5 pkt.) też była na dobrym poziomie, 9 miejsce na 18 uczestniczek, lecz porażka w ostatniej rundzie przekreśliła marzenia o pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej. Tak wiec dziewczęta zakończyły rozgrywki na drugim miejscu, ustępując jedynie 1 punktem reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 12 z Chorzowa. Bardzo dobry wynik i duży skok w poziomie gry dziewcząt rokują duże nadzieje na awans do gry w zawodach wyższej rangi w roku następnym.
W grupie chłopców było nieco gorzej, słabsze wyniki Dawida Kwapulińskiego (4 pkt) i Kamila Karcha (3 pkt.) pozwoliły naszej reprezentacji na zajęcie piątej lokaty drużynowo na dziewięć startujących ekip, a mimo to był to najlepszy, jak dotąd wynik męskiej „Jedynki” w tej klasy zawodach. Chłopcy mogli kolejny raz zmierzyć się z innymi zawodnikami i wynieść potrzebne im doświadczenie turniejowe na przyszłość.

Kolejny Turniej Mistrzów Szachowych 2013 odbywał się dnia 28 maja 2013 roku na „Skałce”. Przypomnieć w tym miejscu należy, iż w tych rozgrywkach może brać udział tylko 10 najlepszych dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tego dnia dobry występ zanotowały Angelika Auguścik (4 pkt.) piąte miejsce oraz  Julia Plichta (3,5 pkt.) miejsce szóste. W kategorii chłopców bardzo dobrze wystąpił Kamil Karch, który z dorobkiem 5,5 pkt. zdobył trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej. Za to duże osiągnięcie sportowe Kamil został zasłużenie nagrodzony pamiątkowym pucharem i dyplomem.

Podsumowując wyniki sportowe tego okresu należy podkreślić dużą wolę walki naszych obydwu reprezentacji szkolnych dziewcząt i chłopców. Większe aspiracje Julii i Angeliki mogą zaowocować w końcu upragnionym awansem do zawodów wojewódzkich, u chłopców zaś powoli zmieniać się będzie skład, który już ugruntowany powalczy o czołowe miejsca w turniejach indywidualnych i drużynowych.

Następny rok szkolny 2013/2014 to swoista odwilż, wielu z uczniów odeszło ze szkoły, pojawiły się nowe mniejsze grupy miłośników szachów. W zajęciach uczestniczy około 30 osób. Grupy zaawansowane ćwiczą z zegarami w dłuższym wymiarze godzinowym udoskonalając nabyte już umiejętności, młodsi idą programem swoich poprzedników.

Pierwszym sprawdzianem są Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 1 pod patronatem Rady Rodziców, które powracają 25 listopada na „Skałkę”. Kolejny raz swoją supremację wśród dziewcząt potwierdza Angelika Auguścik z klasy VIb, która znów robi 7 pkt. z 7 partii. Druga jest Julia Plichta z klasy VIb z 6 pkt., a trzecią zostaje niesamowita Katarzyna Kokoszka z klasy IIIe, osiągając 5 pkt. Ten wspaniały wynik Kasi daje duże nadzieje na jej rozwój w niedalekiej przyszłości. W kategorii chłopców na pierwsze miejsce wskakuje po skutecznym finiszu Aleksander Mazurek (6pkt.) z klasy VIb. Tyle samo punktów mają jeszcze Dawid Kwapuliński z klasy IIId i Bartosz Zorzycki z klasy IIIe, lecz dodatkowa punktacja wskazuje, że Olek jest pierwszy, Dawid drugi, a Bartek trzeci. Ponadto dobrze prezentują się jeszcze czwarty Patryk Kiełtyka (4 pkt.) z klasy IIc i piąty Piotr Zdebik (4pkt.) z klasy IIIg wśród 13 uczestników.

Zdjęcie 5

O nagrody dla wszystkich zadbał kolejny raz Jerzy Plichta z  Rady Rodziców SP nr 1, opieką zawodników zajął się nauczyciel Łukasz Iwan, zawody przeprowadził Damian Kuchna.

Zdjęcie 6

Krokiem następnym były Mistrzostwa Szkół Podstawowych, które 28 listopada 2013 roku zagościły w Ośrodku „Skałka”. Wyniki dziewcząt pokazały, iż Angelika Auguścik (6,5 pkt.) i Julia Plichta (6,5 pkt.) są najlepsze w mieście. Dzielone pierwsze miejsce indywidualnie i zdobyte razem 13 pkt. drużynowo dały mocne zwycięstwo w mistrzostwach. Kolejny wyborny występ Katarzyny Kokoszki (6 pkt.) i czwarte miejsce wśród 16 zawodniczek potwierdziły zwyżkową formę Kasi. W kategorii chłopców znów zabłysnął Aleksander Mazurek (4 pkt.) zdobywca czwartego miejsca. Na miejscu dziewiątym, również z podobną zdobyczą punktową zawody zakończył Dawid Kwapuliński. Osiągnięte wyniki pozwoliły także naszym szachistom z trzeciego miejsca awansować do zawodów rejonowych.

Zdjęcie 7

Następne zawody zostały zorganizowane dla uczestników naszych zajęć. Odbyły się 15 Lutego 2014 roku w świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 1  jako I Szkolny Turniej Szachowy pod patronatem Rady Rodziców i zgromadziły 16 dziewcząt i chłopców. Turniej zebrał dość zróżnicowaną grupę osób, ponieważ wystartowały oprócz stałych uczestników imprez, osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z szachami. Zawody prowadzone systemem szwajcarskim 7 – rundowym tempem P-15 (czyli po 15 minut na partię dla każdego zawodnika) na 8 szachownicach, już od samego początku były pełne dużych ładunków emocji. Faworyci przegrywali, młodzi adepci, nie ustępując im pola stawiali twarde warunki gry. Jednak na podium nie było większych niespodzianek, poza jedną o której nieco później. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zdobyła Angelika Auguścik (5,5 pkt.), drugie miejsce zajęła Julia Plichta (4,5 pkt.), trzecie Katarzyna Kokoszka (3pkt.).

Zdjęcie 8

W kategorii chłopców sensacyjnie zwyciężył Bartosz Zorzycki (5,5 pkt.), przed Dawidem Kwapulińskim (5 pkt.) i Jakubem Mitka (4,5 pkt.) z klasy IIIb SP Nr 2. Świetna Postawa Bartka, który na samym początku pokonał faworytów turnieju sprawiła, iż grając później bardzo równo nie pozwolił się dogonić. Pierwszy raz pokazał się z dobrej strony Jakub Mitka – uczeń Szkoły Podstawowej nr 2. Bardzo dobrze zaprezentowali się również w zawodach Piotr Zdebik (4 pkt), który zajął VI miejsce i Adam Giza (4 pkt.) z klasy Ib zdobywca VII miejsca w tej doborowej stawce.

Zdobywcom trzech pierwszych lokat w poszczególnych kategoriach organizatorzy w osobach: Jerzy Plichta z Rady Rodziców, Łukasz Iwan – nauczyciel wf oraz Damian Kuchna – sędzia szachowy wręczyli pamiątkowe medale i dyplomy. Medale otrzymali także najmłodsi zawodnicy. Wszyscy uczestnicy turnieju mogli ponadto w zależności od zajętych przez siebie lokat wybrać dla siebie różne ciekawe nagrody rzeczowe.

Zdjęcie 9

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s